Kryptonim Posen

Seria siedmiu kryminałów retro z komisarzem Biniem Kaczmarkiem w roli głównej (siódmy – o roboczym tytule „Mora” – ukaże się w 2022 roku) powstała z fascynacji przedwojennym Poznaniem – i okresem międzywojennym, z którego zresztą pisałem swego czasu pracę magisterską na UAM ;). To wtedy, zwłaszcza za rządów Cyryla Ratajskiego, Poznań stał się nowoczesnym, prężnie rozwijającym się miastem środkowoeuropejskim. I zachodnią wizytówką II Rzeczpospolitej.

Właśnie wtedy o prawo i porządek w mieście dbał komisarz Zbigniew Kaczmarek, główny bohater mojej serii. Nieco nerwowy, zmagający się z nadwagą amator kaszaka z kopką musztardy. I tortu bezowego w Grand Cafe…

    


„Zwariowali w tym Poznaniu!

Co za miasto!

Niech mnie kule biją!”

Zbigniew Kaczmarek, komisarz Policji Państwowej.


Czy postać Kaczmarka jest wzorowana na jakimś konkretnym bohaterze z przeszłości? Nie, przynajmniej nie dosłownie. Myślę jednak, że została ulepiona z wielu cech i zachowań ówczesnego mieszkańca Poznania, człowieka z krwi i kości, z doświadczeniem zdobytym w I wojnie światowej,  powstaniu wielkopolskim, walkach z Ukraińcami i wojnie polsko-bolszewickiej.

O bojowej młodości Kaczmarka z lat 1918-1920 i początkach jego związków z policją państwową opowiadają z kolei powieści historyczno-sensacyjne: „Cwaniaki” i „Na całego”.


Wracając do kryminałów retro… „Kryptonim Posen” i „Rache znaczy  zemsta” to skok w historię alternatywną. „Mecz”, „Pętla”, „Arcymistrz” i”Szmery” – to intrygi w wiernym historycznym realiom, dawnym mieście trzech – a może nawet czterech narodów nad Wartą. Z jego grzesznymi zakamarkami, półświatkiem, polityką i zbrodnią. Ze zbójeckim Chwaliszewem i lubieżną ulicą Kantaka. Z juchtą Chwaliszewa, budzącym postrach Ślepym Antkiem – i politycznym sanacyjnym karierowiczem Konradem Bombką. Z lokalami pierwszej kategorii – i cuchnącymi  potem i moczem spelunami.

 Komisarz Kaczmarek kreską Anny Ziętkiewicz.

„Pętla” i „Arcymistrz” są inspirowane prawdziwymi historycznymi wydarzeniami – wydaleniem przez III Rzeszę tzw. polskich Żydów w 1938 r. czy wizytą szachowego mistrza świata Aleksandra Alechina w Poznaniu w 1928 r. W „Meczu” opisuję wstydliwe fakty związane z wojną polsko-bolszewicką. A w „Szmerach” – których akcja rozgrywa się w 1931 r. – przypominam studentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy niebawem złamią kod „Enigmy”…

Wszystkie części serii – choć stanowią odrębne byty fabularne – łączy wypróbowana grupa bohaterów, z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem na czele.


Za dużo chcecie wiedzieć, panowie żurnaliści! Ale ja was rozumiem, taka wasza psia praca…” 

Ekskluzywny wywiad z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem,

który przeprowadził redaktor Boy-Arski – przeczytajcie TUTAJ.


 Prezydium Policji w Poznaniu.

AUDIOBOOKI „KRYPTONIM POSEN”, „MECZ” I „RACHE ZNACZY ZEMSTA” – ZNAJDZIECIE TUTAJ

Kamienica przy Szkolnej 10. Tutaj mieszkał komisarz Kaczmarek.

O „Kryptonimie” i „Meczu” więcej przeczytacie tu: Piotra Bojarskiego kryminały retro / epoznan.pl/książkowo


PIERWSZE TRZY TOMY SERII wspaniale przeczytał Krzysztof Gosztyła.

Poniżej próbka jego geniuszu:

KRZYSZTOF GOSZTYŁA CZYTA „KRYPTONIM POSEN”

KRZYSZTOF GOSZTYŁA CZYTA „MECZ”

KRZYSZTOF GOSZTYŁA” CZYTA „RACHE ZNACZY ZEMSTA”