„Zwariowali w tym Poznaniu!
Co za miasto!
Niech mnie kule biją!”
***
Seria ośmiu kryminałów retro z komisarzem Biniem Kaczmarkiem w roli głównej powstała z fascynacji przedwojennym Poznaniem – i okresem międzywojennym, z którego zresztą pisałem pracę magisterską na UAM ;). To wtedy, zwłaszcza za rządów Cyryla Ratajskiego, Poznań stał się nowoczesnym, prężnie rozwijającym się miastem środkowoeuropejskim. I zachodnią wizytówką II Rzeczpospolitej.
Właśnie wtedy o prawo i porządek w mieście dbał komisarz Zbigniew Kaczmarek, główny bohater mojej serii. Nieco nerwowy, zmagający się z nadwagą amator kaszaka z kopką musztardy. I tortu bezowego w Grand Cafe… Może niepozorny, ale w pracy śledczej zawzięty jak mało kto. Przekonajcie się sami!
Poznań 1944. Pierwsza zagadka kryminalna z Kaczmarkiem w historii alternatywnej. Kto morduje agentów polskiego wywiadu?
Poznań, wiosna 1938 roku. Komisarz na tropie seryjnych zabójców, co zaprowadzi go do tajemnicy z nieodległej przeszłości.
Wiosna 1945. Czy Polacy obronią się przed zwycięską III Rzeszą? Ciąg dalszy losów Kaczmarka w rzeczywistości alternatywnej.
Poznań, jesień 1938. Warta wyrzuca na brzeg męskie ciała. Nowe zadanie dla komisarza Kaczmarka. Z gorzkim finałem.
Poznań, grudzień 1928. Kto dybie na życie szachowego mistrza świata, który ma rozegrać symultanę w Bazarze?
Poznań, lato 1931. Z terenu Uniwersytetu Poznańskiego znika bez śladu słynny matematyk. Jak i dlaczego? I kto za tym stoi?
Poznań, wiosna 1934. Kto morduje dawnych towarzyszy broni Kaczmarka? Czy komisarzowi pomoże zdolna aspirantka?
Poznań, lato 1938. Dlaczego na Rybakach zginął znany śpiewak? Co znaczy tajemnicza inskrypcja na miejscu zbrodni?
PREMIERA 20 WRZEŚNIA 2024
***
Postać Kaczmarka została ulepiona z wielu cech i zachowań ówczesnego mieszkańca Poznania, człowieka z krwi i kości, z doświadczeniem zdobytym w I wojnie światowej, powstaniu wielkopolskim, walkach z Ukraińcami i wojnie polsko-bolszewickiej.
O bojowej młodości Kaczmarka z lat 1918-1920 i początkach jego związków z policją państwową opowiadają z kolei powieści historyczno-sensacyjne: „Cwaniaki” i „Na całego”.
Wracając do kryminałów retro… „Kryptonim Posen” i „Rache znaczy zemsta” to skok w historię alternatywną. „Mecz”, „Pętla”, „Arcymistrz” i”Szmery” – to intrygi w wiernym historycznym realiom, dawnym mieście trzech – a może nawet czterech narodów nad Wartą. Z jego grzesznymi zakamarkami, półświatkiem, polityką i zbrodnią. Ze zbójeckim Chwaliszewem i lubieżną ulicą Kantaka. Z juchtą Chwaliszewa, budzącym postrach Ślepym Antkiem – i politycznym sanacyjnym karierowiczem Konradem Bombką. Z lokalami pierwszej kategorii – i cuchnącymi potem i moczem spelunami.
Komisarz Kaczmarek kreską Anny Ziętkiewicz.
„Pętla” i „Arcymistrz” są inspirowane prawdziwymi historycznymi wydarzeniami – wydaleniem przez III Rzeszę tzw. polskich Żydów w 1938 r. czy wizytą szachowego mistrza świata Aleksandra Alechina w Poznaniu w 1928 r. W „Meczu” opisuję wstydliwe fakty związane z wojną polsko-bolszewicką. A w „Szmerach” – których akcja rozgrywa się w 1931 r. – przypominam studentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy niebawem złamią kod „Enigmy”…
Wszystkie części serii – choć stanowią odrębne byty fabularne – łączy wypróbowana grupa bohaterów, z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem na czele.
„Za dużo chcecie wiedzieć, panowie żurnaliści! Ale ja was rozumiem, taka wasza psia praca…”
Ekskluzywny wywiad z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem,
który przeprowadził redaktor Boy-Arski – przeczytajcie TUTAJ.
Prezydium Policji w Poznaniu.
AUDIOBOOKI „KRYPTONIM POSEN”, „MECZ” I „RACHE ZNACZY ZEMSTA” – ZNAJDZIECIE TUTAJ
Kamienica przy Szkolnej 10. Tutaj mieszkał komisarz Kaczmarek.
O „Kryptonimie” i „Meczu” więcej przeczytacie tu: Piotra Bojarskiego kryminały retro / epoznan.pl/książkowo
PIERWSZE TRZY TOMY SERII wspaniale przeczytał Krzysztof Gosztyła.
Poniżej próbka jego geniuszu:
KRZYSZTOF GOSZTYŁA CZYTA „KRYPTONIM POSEN”