OSTATNICH GRYZĄ PSY*
Upalne lato 1938 roku. Ofiarą mordu na poznańskich Rybakach pada znany śpiewak. Śledczy Zbigniew Kaczmarek znajduje na miejscu zbrodni zaskakującą inskrypcję. Czy artysta – lokalny działacz sanacji – zginął z powodów politycznych? A może naraził się światu przestępczemu? Dlaczego zabójca koresponduje z policją? I po co zaprasza do dziwacznej gry?
Komisarz Kaczmarek nie wierzy w łatwe rozwiązania. Wsparty przez podkomisarz Barbarę Przysługę wejdzie w świat jednej z największych polskich tajemnic okresu międzywojennego. Czy ocali przed śmiercią kolejnego artystę? A może… zazna goryczy porażki?
* PREMIERA – WRZESIEŃ 2024
MORA*
CORAZ CIEMNIEJ W WARTHELAND
Ile jesteś gotów poświęcić, gdy ginie Twój świat i ludzie, których kochasz? Poznań pod okupacją niemieckich nazistów. Miasto, w którym zacieśnia się pętla na szyjach Żydów i Polaków, a każdy dzień staje się walką o przetrwanie. Za sprzeciw sądy orzekają tu jeden wyrok – karę śmierci. Kto się odważy, kto zaryzykuje? I dlaczego sięgnie po nową, morderczą broń?
Oparta na faktach powieść wojenna, przywracająca powszechnej pamięci ludzi, którzy nie cofnęli się, gdy przyszedł czas próby. Prawdziwa opowieść o miłości i odwadze w czasach, gdy płacono najwyższą cenę.
FRAGMENT KSIĄŻKI MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.
NA CAŁEGO
Wojna z Ukraińcami, starcie z bolszewikami, wreszcie niepewność na zachodnich krańcach odradzającej się w 1918-1920 roku Polski. Wszystko to w powieści historycznej o posmaku szpiegowsko – kryminalnym.
Trzej bohaterowie, znani z powieści „Cwaniaki”, znowu stają do boju. Pilot Franciszek Jach, sierżant Józef Jęczkowiak i starszy strzelec Zbigniew Kaczmarek tym razem spieszą na odsiecz osaczonemu Lwowowi. Czy uratują z opresji samego Naczelnika Państwa? Kto zdradził w polskich szeregach?
Śledztwo poprowadzi… oczywiście Zbigniew Kaczmarek, późniejszy komisarz policji państwowej, znany z moich wcześniejszych kryminałów retro, takich jak „Szmery” , „Pętla” czy „Arcymistrz”. Więcej na ich temat – w zakładce KRYMINAŁ RETRO.
FIEDLER. GŁÓD ŚWIATA*
Arkady Fiedler (1894-1985) – słynny globtroter i literat. Sprzedał na całym świecie ponad 10 milionów swoich książek. Autor, który jak żaden inny potrafił opisać Polakom uroki Amazonii, Kanady czy Madagaskaru. Reporter, który w czasie II wojny światowej krzepił rodaków obrazami polskiej chwały – książkami „Dywizjon 303” i „Dziękuję ci, kapitanie”. To pierwszy tak szeroki portret Fiedlera i epoki – a raczej epok – w których przyszło mu żyć.
Sięgnąłem po bliżej nieznane materiały archiwalne, zbadałem też prywatne szpargały pisarza i odszukałem ludzi, którzy go jeszcze pamiętają. Poszedłem tropem autentycznych historii, ale także anegdot i skandali – tych prawdziwych i tych zmyślonych. Fiedler był bowiem nie tylko nieustraszonym podróżnikiem i odkrywcą, ale również – człowiekiem pełnym wahań i słabości. Opisuję jego wyboistą drogę do realizacji marzeń, statusu przedwojennego celebryty i powojennego idola milionów czytelników, który dla zaspokojenia głodu świata musiał godzić się na nie zawsze wdzięczne kompromisy.
* NAGRODA PTPN DLA NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI O WIELKOPOLSCE’ 2020
* WYRÓŻNIENIE W KATEGORII BIOGRAFIA W KONKURSIE MAGELLANY’ 2021
*KSIĄŻKA FINALISTKA KONKURSU TRAVELERY’ 2020 (NATIONAL GEOGRAPHIC POLSKA)
SZMERY*
Przełom czerwca i lipca 1931 roku. Na Uniwersytecie Poznańskim dochodzi do tajemniczego zdarzenia… Z gabinetu na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w tajemniczych okolicznościach znika profesor Zdzisław Krygowski, kryptolog i sława polskiej matematyki. Nikt nie widział, by wychodził wieczorem do domu, a rano gabinet jest pusty i nosi ślady brutalnego napadu.
Komisarz policji Zbigniew Kaczmarek ma twardy orzech do zgryzienia, tym bardziej, że profesor okazuje się być zamieszany w tajny projekt polskiego wywiadu. Czy jego porwanie to sprawka obcych służb? I co ma z nim wspólnego wizyta niemieckich bokserów w Poznaniu?
*KSIĄŻKA – FINALISTKA KONKURSU NA NAJLEPSZĄ POLSKĄ MIEJSKĄ POWIEŚĆ KRYMINALNĄ 2019 R. (KRYMINALNA PIŁA)
CWANIAKI
Kanonier, piechur i pilot. Trzej Polacy, trzy losy – i jeden cel: wolność.
Wielka Wojna zbliża się do końca. Kanonier Józef Jęczkowiak, piechur Zbigniew Kaczmarek i pilot Franciszek Jach walczyli dotąd dla Kaisera i Niemiec. Jesienią 1918 r. nadchodzi czas, by zagrać o wyższą stawkę: o wolny kraj. Każdy z nich rozpoczyna swoją własną, niebezpieczną grę. Każdy musi podjąć ryzyko, wybrać swoją drogę. Każdy prędzej czy później zmierzy się z potężnym wrogiem, który nie zamierza odpuścić…
POKUSZENIE
Lato 2017. Kiedy cała Polska żyje wizytą Donalda Trumpa, w małym mieście na dawnym polsko-niemieckim pograniczu zaczynają ginąć ludzie. Belfer z poznańskiego gimnazjum przyjeżdża tam na wakacje i ląduje w samym środku kryminalnej intrygi. Wschowa to małe miasto z wielką historią. I z wielką tajemnicą, na którą Popiołek – jak to on – nie pozostanie obojętny…
*Powieść „Pokuszenie” to druga powieść z cyklu o Bogdanie Popiołku.
BIEGACZ *
Gimnazjalny nauczyciel Bogdan Popiołek (44-letni singiel, 90 kg wagi) wypowiada wojnę piwnemu brzuchowi – zaczyna biegać. W trakcie przebieżki po lesie widzi coś, co już nigdy nie da mu spokoju. Przekonany, że ma ważne informacje w sprawie głośnego morderstwa, idzie na policję. Zostaje jednak zignorowany. Nie pozostaje mu nic innego, jak zabrać się za własne, prywatne śledztwo. Nawet nie zdaje sobie sprawy, czym ryzykuje i do czego dojdzie.
* KSIĄŻKA – FINALISTKA KONKURSU NA NAJLEPSZĄ POLSKĄ MIEJSKĄ POWIEŚĆ KRYMINALNĄ 2017 R. (KRYMINALNA PIŁA)
TRUPÓW HURTOWO TRZECH (zbiór opowiadań)
W 2017 r. ukazał się także zbiór opowiadań „Trupów hurtowo trzech” (Media Rodzina), w którym znalazła się moja nowela kryminalna „Epizod z wampirem”. Oprócz mnie autorami opowiadań są tutaj tak znane postacie polskiej literatury, jak Wojciech Chmielarz, Gaja Grzegorzewska, Marcin Wroński, Joanna Jodełka, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki i Michał Larek. Dochód ze sprzedaży zbioru przeznaczony jest na budowę domu Fundacji Dom Autysty.
1956. PRZEBUDZENI *
Pełna barwnych relacji z pierwszej ręki opowieść o rozpadzie reżimu spod znaku Stalina i Bieruta – o kulisach powstania legendarnego „Kanału” Andrzeja Wajdy, o tragicznym Poznańskim Czerwcu widzianym oczami lekarzy i pielęgniarek ratujących rannych, o przebudzonych ze stalinowskiej nocy i bijących się w piersi pisarzach, miłości w czasie rewolucji na Węgrzech i wypuszczonych na fali odwilży więźniach… „Niezapomniany rok 1956 znalazł swój obraz w tej ze wszech miar ważnej książce” – napisał Andrzej Wajda.
* NOMINACJA DO FINAŁU NAGRODY IM. OSKARA HALECKIEGO DLA KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ ROKU 2017
JUNI *
Gorący czerwiec 1956 roku. Na Międzynarodowe Targi Poznańskie przyjeżdża z Berlina Zachodniego niemiecki dziennikarz Carsten Eichwald. Ma relacjonować targi dla swojej gazety, ale rychło okazuje się, że wydarzenia w mieście odciągają go od dziennikarskich obowiązków. Zostaje świadkiem rewolucji, ale nie wraca na MTP, by słać do macierzystej redakcji sensacyjne depesze. Ma do wykonania inną misję. A może nawet dwie…
* NAGRODA GŁÓWNA W KONKURSIE LITERACKIM „POZNAŃ MIASTO TO POWIEŚĆ” W 2016 R.
ŚCIEMA *
Dla Patryka Chromego, młodego dziennikarza, stan wojenny to prehistoria. A jednak otrzymuje od szefa zadanie napisania tekstu o niewyjaśnionej śmierci z lat 80-tych ubiegłego wieku. Choć o morderstwo studenta na przystanku tramwajowym podejrzewano byłych ZOMO-wców, proces sądowy nie udowodnił ich winy. Chromy rusza tropem dawnych tajemnic. I odkrywa inna ponurą historię. Ile jest gotów poświęcić, by ją opisać?
* NOMINACJA DO NAGRODY LITERACKIEJ ANGELUS 2015
POZNANIACY PRZECIWKO SWASTYCE
Poznań nie miał szczęścia do wojennej legendy. A przecież wcielone do III Rzeszy i bezlitośnie germanizowane miasto nie poddało się. Miało bohaterów, którym śmierć pisana była nawet częściej niż w stolicy. Ginęli na szubienicy, na gilotynie, podczas masowych egzekucji, w Forcie VII czy Domu Żołnierza. Ta książka przywołuje fascynujące i dramatyczne losy wielu z nich. Ma być dla nich hołdem.
ARCYMISTRZ
Poznań, mroźny grudzień 1928 roku. Poważni obywatele miasta otrzymują niepokojące anonimy. Ktoś grozi śmiercią Aleksandrowi Alechinowi – szachowemu mistrzowi świata, który rozegra niebawem symultanę w hotelu Bazar. Arcymistrza ma uchronić młody aspirant policji Zbigniew Kaczmarek. To jego pierwsze samodzielne śledztwo. Czy poradzi sobie z presją czasu i konkurencji z Warszawy? Czy zdemaskuje szantażystę, zanim ten zabije?
PĘTLA
Zaduszki 1938 r., pogrążony w listopadowym letargu Poznań. Fale Warty wyrzucają na brzeg zwłoki niemal całkiem nagiego, nikomu nieznanego mężczyzny. Prowadzący śledztwo komisarz policji Zbigniew Kaczmarek szybko zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z zabójstwem. Czy fakt, że zamordowany był Żydem, ma znaczenie w na wskroś endeckim mieście? Czy próba wciągnięcia policji w wyborczą rozgrywkę przez lokalnych polityków sanacji ma drugie dno? A może za sprawą kryje się tajemnicze Bractwo Czystości?
RACHE ZNACZY ZEMSTA
Alternatywna historia w sensacyjnej formule. Maj 1945 roku. III Rzesza jest hegemonem na kontynencie europejskim. Właśnie rozbiła ZSRR i okupuje Polskę. Naziści bez skrupułów realizują plan germanizacji Europy Wschodniej. Dla Polaków oznacza to koniec ich historii nad Wisłą i Wartą. Czy mimo druzgocącej klęski stać ich jeszcze na ostatnią akcję? Czy stać ich na odwet? W Poznaniu szykują się huczne dni kultury niemieckiej…
MECZ *
Marzec 1938 roku. Niemcy zajmują Austrię, w Moskwie – procesy pokazowe. A Poznań żyje meczem piłkarzy Warty z sowiecką ekipą z Charkowa. I tylko komisarz Kaczmarek nie ma głowy do sportu. Gdy w zakładach Cegielskiego zostaje brutalnie zamordowany Walery Barszcz, śledczy zaczyna podejrzewać, że do Poznania zawitała cosa nostra. Komisarz Kaczmarek rozpoczyna swoją prywatną rozgrywkę z zabójcą… Zaprowadzi go ona w tajemnice pewnej nieodległej wojny.
* SCENARIUSZ FILMOWY „MECZ” OTRZYMAŁ WYRÓŻNIENIE W WIELKOPOLSKIM KONKURSIE SCENARIUSZOWYM’ 2014
KRYPTONIM POSEN
Sierpień 1944. II Rzeczpospolita ma się dobrze, bo nie było tragicznego września 1939 r. – Polska zgodziła się na rolę sojusznika Niemiec i wspólnie z III Rzeszą pokonała Sowietów. Właśnie trwa świętowanie wspólnego sukcesu…
W Poznaniu ginie od ciosa nożem (bagnetem?) młody mężczyzna. Za rozwikłanie zagadki jego śmierci zabiera się znany poznański śledczy, komisarz Zbigniew Kaczmarek. Szybko okazuje się, że nie będzie to jedyne zabójstwo, z którym przyjdzie mu się zmierzyć. Dziwnym trafem w Poznaniu giną przedstawiciele polskiego wywiadu wojskowego. Kto ich morduje?
CZTERY TWARZE PRUSAKA *
Zbiór dziewiętnastu ciekawych historii, które wydarzyły się na terenie Wielkopolski w XX wieku. Historie obejmują okres II wojny światowej, wydarzeń czerwca 56 roku i kolejnych lat PRL-u. Dowiemy się z nich między innymi, co łączyło Himmlera z czarownicami, od kogo Poznań dostał w spadku ćwierć miliona euro oraz kim w Zakładach Cegielskiego był Stanisław Matyja, cichy bohater Poznańskiego Czerwca. Autor reportaży za tę publikację wyróżniony został nagrodą im.Józefa Łukaszewicza przyznawaną przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu.
* NAGRODA IM. J. ŁUKASZEWICZA DLA NAJLEPSZEJ KSIĄŻKI O POZNANIU W 2010 R.