Kryminał retro

„Zwariowali w tym Poznaniu!

Co za miasto!

Niech mnie kule biją!”

***

Seria siedmiu kryminałów retro z komisarzem Biniem Kaczmarkiem w roli głównej (ósmy „w pisaniu”) powstała z fascynacji przedwojennym Poznaniem – i okresem międzywojennym, z którego zresztą pisałem pracę magisterską na UAM ;). To wtedy, zwłaszcza za rządów Cyryla Ratajskiego, Poznań stał się nowoczesnym, prężnie rozwijającym się miastem środkowoeuropejskim. I zachodnią wizytówką II Rzeczpospolitej.

Właśnie wtedy o prawo i porządek w mieście dbał komisarz Zbigniew Kaczmarek, główny bohater mojej serii. Nieco nerwowy, zmagający się z nadwagą amator kaszaka z kopką musztardy. I tortu bezowego w Grand Cafe…

Pierwsza zagadka kryminalna z Kaczmarkiem w historii alternatywnej. Kto morduje agentów polskiego wywiadu?

Poznań, wiosna 1938 roku. Komisarz na tropie seryjnych zabójców, co zaprowadzi go do tajemnicy z nieodległej przeszłości.

Czy Polacy obronią się przed zwycięską III Rzeszą? Ciąg dalszy losów Kaczmarka w rzeczywistości alternatywnej.

Poznań, jesień 1938. Warta wyrzuca na brzeg męskie ciała. Nowe zadanie dla komisarza Kaczmarka. Z gorzkim finałem.

Poznań, grudzień 1928. Kto dybie na życie szachowego mistrza świata, który ma rozegrać symultanę w Bazarze?

Poznań, lato 1931. Z terenu Uniwersytetu Poznańskiego znika bez śladu słynny matematyk. Jak i dlaczego? I kto za tym stoi?

Poznań, wiosna 1934. Kto morduje dawnych towarzyszy broni Kaczmarka? Czy komisarzowi pomoże zdolna aspirantka?

***

Postać Kaczmarka została ulepiona z wielu cech i zachowań ówczesnego mieszkańca Poznania, człowieka z krwi i kości, z doświadczeniem zdobytym w I wojnie światowej,  powstaniu wielkopolskim, walkach z Ukraińcami i wojnie polsko-bolszewickiej.

O bojowej młodości Kaczmarka z lat 1918-1920 i początkach jego związków z policją państwową opowiadają z kolei powieści historyczno-sensacyjne: „Cwaniaki” i „Na całego”.


Wracając do kryminałów retro… „Kryptonim Posen” i „Rache znaczy  zemsta” to skok w historię alternatywną. „Mecz”, „Pętla”, „Arcymistrz” i”Szmery” – to intrygi w wiernym historycznym realiom, dawnym mieście trzech – a może nawet czterech narodów nad Wartą. Z jego grzesznymi zakamarkami, półświatkiem, polityką i zbrodnią. Ze zbójeckim Chwaliszewem i lubieżną ulicą Kantaka. Z juchtą Chwaliszewa, budzącym postrach Ślepym Antkiem – i politycznym sanacyjnym karierowiczem Konradem Bombką. Z lokalami pierwszej kategorii – i cuchnącymi  potem i moczem spelunami.

 Komisarz Kaczmarek kreską Anny Ziętkiewicz.

„Pętla” i „Arcymistrz” są inspirowane prawdziwymi historycznymi wydarzeniami – wydaleniem przez III Rzeszę tzw. polskich Żydów w 1938 r. czy wizytą szachowego mistrza świata Aleksandra Alechina w Poznaniu w 1928 r. W „Meczu” opisuję wstydliwe fakty związane z wojną polsko-bolszewicką. A w „Szmerach” – których akcja rozgrywa się w 1931 r. – przypominam studentów Uniwersytetu Poznańskiego, którzy niebawem złamią kod „Enigmy”…

Wszystkie części serii – choć stanowią odrębne byty fabularne – łączy wypróbowana grupa bohaterów, z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem na czele.


Za dużo chcecie wiedzieć, panowie żurnaliści! Ale ja was rozumiem, taka wasza psia praca…” 

Ekskluzywny wywiad z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem,

który przeprowadził redaktor Boy-Arski – przeczytajcie TUTAJ.


 Prezydium Policji w Poznaniu.

AUDIOBOOKI „KRYPTONIM POSEN”, „MECZ” I „RACHE ZNACZY ZEMSTA” – ZNAJDZIECIE TUTAJ

Kamienica przy Szkolnej 10. Tutaj mieszkał komisarz Kaczmarek.

O „Kryptonimie” i „Meczu” więcej przeczytacie tu: Piotra Bojarskiego kryminały retro / epoznan.pl/książkowo


PIERWSZE TRZY TOMY SERII wspaniale przeczytał Krzysztof Gosztyła.

Poniżej próbka jego geniuszu:

KRZYSZTOF GOSZTYŁA CZYTA „KRYPTONIM POSEN”

KRZYSZTOF GOSZTYŁA CZYTA „MECZ”

KRZYSZTOF GOSZTYŁA” CZYTA „RACHE ZNACZY ZEMSTA”