Seria Kryptonim Posen

„Zwariowali w tym Poznaniu! Co za miasto. Niech mnie kule biją!”

Zbigniew Kaczmarek, komisarz Policji Państwowej

    

Sześć książek tej serii powstało z fascynacji przedwojennym Poznaniem. I okresem międzywojennym, z którego zresztą pisałem swego czasu pracę magisterską na UAM ;). To wtedy, zwłaszcza za rządów Cyryla Ratajskiego, Poznań stał się nowoczesnym, prężnie się rozwijającym miastem środkowoeuropejskim. Właśnie wtedy o prawo i porządek w mieście dbał komisarz Kaczmarek.

AUDIOBOOKI „KRYPTONIM POSEN”, „MECZ” I „RACHE ZNACZY ZEMSTA” – ZNAJDZIECIE TUTAJ

 Komisarz Kaczmarek kreską Anny Ziętkiewicz.

„Kryptonim Posen” i „Rache znaczy zemsta” to skok w historię alternatywną. „Mecz”, „Pętla” i „Arcymistrz” – to intrygi w wiernym historycznym realiom, dawnym mieście trzech narodów nad Wartą. Z jego grzesznymi zakamarkami, półświatkiem, polityką i zbrodnią. Ze zbójeckim Chwaliszewem i lubieżną ulicą Kantaka. Z juchtą Chwaliszewa, budzącym postrach Ślepym Antkiem – i politycznym sanacyjnym karierowiczem Konradem Bombką.

Wszystkie części serii – choć stanowią odrębne byty fabularne – łączy wypróbowana grupa bohaterów, z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem na czele. „Pętla” i „Arcymistrz” są inspirowane prawdziwymi historycznymi wydarzeniami – wydaleniem przez III Rzeszę tzw. polskich Żydów w 1938 r. czy wizytą szachowego mistrza świata Aleksandra Alechina w Poznaniu w 1928 r. W „Meczu” opisuję wstydliwe fakty związane z wojną polsko-bolszewicką…

 Prezydium Policji w Poznaniu.

Za dużo chcecie wiedzieć, panowie żurnaliści! Ale ja was rozumiem, taka wasza psia praca…” 

Ekskluzywny wywiad z komisarzem Zbigniewem Kaczmarkiem – przeczytajcie TUTAJ. Wywiad przeprowadził redaktor Boy-Arski.

Kamienica przy Szkolnej 10. Tutaj mieszkał komisarz Kaczmarek.

O „Kryptonimie” i „Meczu” więcej przeczytacie tutaj: Piotra Bojarskiego kryminały retro / epoznan.pl/książkowo

Pierwsze trzy tomy serii wspaniale przeczytał Krzysztof Gosztyła. Poniżej próbka jego geniuszu: