Non fiction

Większość życia zawodowego spędziłem jako dziennikarz – najpierw „Gazety Poznańskiej”, potem „Gazety Wyborczej”, wreszcie Wydawnictwa Miejskiego Posnania, w którym prowadziłem stronę Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej. Nic dziwnego, że moja praca zaowocowała nie tylko tysiącami artykułów i reportaży – również książkami z gatunku literatury faktu. Oto one:

2020 – „FIEDLER. GŁÓD ŚWIATA”

Największe jak dotąd wyzwanie autorskie, prace nad tą książką trwały w sumie 2 lata. Dotarłem do powszechnie nieznanych materiałów archiwalnych oraz do prywatnej dokumentacji tego wspaniałego podróżnika i kontrowersyjnego pisarza. Udało mi się wyświetlić wiele nieznanych faktów z życia Fiedlera i pokazać go w zupełnie nowym, dla wielu bulwersującym, świetle. Z reakcji czytelników wnioskuję, że było warto.


2016 – „1956. PRZEBUDZENI”

Drugi po tomie Magdaleny Grzebałkowskiej „1945” reportaż opisujący przemiany zachodzące w powojennej Polsce. Aby napisać o roku 1956, musiałem spotkać się i porozmawiać m.in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Janem Olszewskim, Janem Englertem, Jerzym Urbanem czy synem Władysława Gomułki. A także odnaleźć polskie małżeństwo, które jesienią 1956 roku było świadkami krwawej rewolucji węgierskiej w Budapeszcie. Fascynujące przeżycia związane z pracą nad tą książką pozostaną ze mną na zawsze.


2015 – „POZNANIACY PRZECIWKO SWASTYCE”

Zbiór dramatycznych reportaży wojennych, wcześniej publikowanych w „Gazecie Wyborczej” oraz jej dodatku historycznym „Ale historia”. Niesamowita przygoda z rekonstrukcją losów odważnych ludzi, ale również głównego zdrajcy w szeregach wielkopolskiego podziemia. Cieszę się, że udało się je wydać w tej skromnej objętościowo, ale bardzo dla mnie ważnej książce.


2010 – „CZTERY TWARZE PRUSAKA”

Mój książkowy debiut, stanowiący zbiór reportaży historycznych, jakie ukazały się w latach 1997-2010 na łamach poznańskiego i ogólnopolskiego wydania „Gazety Wyborczej” oraz „Dużego Formatu”. Wiele z opisanych tu historii stało się dla mnie inspiracją w mojej twórczości prozatorskiej.